مقالات

آکوستیک چیست؟( و اهمیت اکوستیک)

آکوستیک چیست؟

آکوستیک (Acoustic) از زبان یونانی گرفته شده است که به معنای شنیده شدن می باشد، و Acoustics به معنی دانش اصوات، ایجاد، پخش، انتقال، کنترل و آثار صدا می باشد. طبق استاندارد ها و قوانین مقدار و شدت صدا تا حدی مجاز می­باشد. اگر شدت صدا از حد مجاز بیشتر شود موجب اختلال در آسایش و سلامتی افراد دیگر می­شود.
به همین دلیل عایق بندی محیط کارهایی که صدای زیادی تولید میکنند الزامی است.

آکوستیک: به انعکاس صدایی که در یک اتاق منتشر می­شود و به گوش شنونده می­رسد. علم آکوستیک، که به ان دانش صوت شناسی هم گفته می­شود، علمی فیزیکی به شمار می­آید که در آن بسامد، صوت و پژواک یک صدا، مورد بررسی قرار می گیرد.

. تعاریف بسیار متعددی برای آکوستیک در نظر گرفته شده است که معروف ترین تعاریف مربوط به آکوستیک ، عبارتند از:

 •  آکوستیک به بررسی خصوصیات و کیفیت بازتابی صوتی در یک محیط بسته می پردازد.
 • آکوستیک به منظور بررسی ویژگی های بازتاب صوتی اتاق می باشد.

صدابرداران استودیو های رادیویی و تلویزیونی برای اینکه بتوانند صدای مد نظرشان را ضبط کنند از اتاق آکوستیک استفاده میکنند. در واقع با ایجاد یک سری از مهمترین تغییرات در کف، دیواره ها و سقف یک اتاق، می توان آکوستیک مربوط به بازتاب صوتی را مورد بررسی قرار داده و گام های مربوط به ضبط برنامه های تلویزیونی و رادیویی را انجام داد.

اگر شما هم به دنبال کسب اطلاعات تخصصی در خصوص آکوستیک  هستید، می توانید با همکاران و متخصصان ما از اکو نو آهنگ در ارتباط باشید. امروزه بسیاری از مردم به دنبال ایده آل ترین و کوتاه ترین پاسخ برای سوال آکوستیک چیست؟ هستند. افرادی که بنا به دلایل شغلی خود مجبورند از علم آکوستیک بهره مند شوند، می توانند هم اکنون با مشاوران ما، در تماس باشند. در ادامه مطالب سعی داریم تا پاسخ مناسبی را برای سوال آکوستیک چیست؟ ارائه دهیم. با ما همراه شوید.

مبحث اکوستیک یکی از مباحث مهم علم فیزیک است که دانشجویان زیادی در این زمینه مشغول به تحصیل هستند.

امواج صدا در یک اتاق چطور حرکت می‌کند؟

وقتی که صدایی در یک اتاق تولید می‌شود، حالات زیر برای آن اتفاق می‌افتد:

 1. صوت تولید شده از منبع، به تمام جهت‌ها منتشر می‌شود.
 2. قسمت کوچکی از صدا که به آن صدای مستقیم می‌گویند به میکروفون می‌رسد.
 3. بقیه امواج صوتی بعد از برخورد با دیوار در جهت‌های نامشخص در اتاق پخش می‌شوند.
 4. صداهای منعکس شده از دیوارها با فاصله کمی به میکروفون می‌رسند.
 5. از آنجایی که صدای مستقیم هیچ تداخلی با اتاق ندارد، محدوده فرکانسی آن بدون تغییر مانده و خالص است.
 6. درعوض، صداهایی که از دیوارها به میکروفون برمی‌گردند تغییر می‌کنند و مهم‌تر این که فاصله کوتاه بین صدای مستقیم و بازتابی تاثیر بدی روی صدای خروجی ضبط شده خواهد داشت.این همان مشکلی است که به صورت تخصصی به آن فیلترشدن شانه‌ای یا Comb Filtering، اکو یا پژواک و افت صدا یا Decay Time می‌گویند.

برای اکوستیک کردن یک محیط از مواد و مصالح متنوعی استفاده می­شود تا بتوان امواج صوتی و پژواک حاصل از آن را، به حد استاندارد رساند.

مواد و مصالح مصرفی جهت اکوستیک کردن محیط:

به دو دسته­ ی زیر تقسیم می­شوند:

1.مواد با جذب کم:

در محیط های معمولی از جمله ساختمان های مسکونی و اداری استفاده می کنند که تا حدی از انتشار امواج صوتی جلوگیری می کند. ولی برخی از امواج صوتی، می توانند به راحتی از مواد جذب کم، عبور کرده و در محیط اطراف پخش شوند. مهمترین مواد کم جذب مورد استفاده در آکوستیک، عبارتند از:

 • سرامیک
 • سطح فلزی
 • گرانیت
 • مرمر
 • شیشه
 • آجر
 • سنگ
 • گچ

2. مواد با جذب زیاد:

مواد جذب زیاد مورد استفاده در آکوستیک کدامند؟

آکوستیک در فناوری روز جهانی، از چه اهمیتی برخوردار است؟

قدرت جذب صدای بالایی دارند و میتوان به عنوان بهترین و مرغوب ترین عایق صدا، در آکوستیک کردن اتاق، از ان­ها اسفاده کرد. برای استفاده کردن از مواد با جذب زیاد باید به نوع فعالیتتان توجه کنید. . همچنین در نظر بگیرید که قیمت مربوط به مواد جذب بالا در آکوستیک کردن اتاق، بسیار گران می باشد. مهمترین مواد جذب بالا در طراحی اتاق آکوستیک، عبارتند از:

 • الیاف های چوبی
 • پشم شیشه
 • پشم سنگ
 • فوم های صوتی

مواد یاد شده در فوق، از ضریب جذب بسیار بالایی برخوردار هستند و شما می توانید به راحتی در آکوستیک کردن اتاق مدنظرتان، یکی از مواد جذب بالا را مورد استفاده قرار دهید.

 

خواندن  دستگاه اذان گوی اتوماتیک چیست؟

اهمیت آکوستیک چیست؟ و کاربرد آن در علم معماری:

حال که پاسخ مناسبی را برای سوال آکوستیک چیست؟ به دست آوردید، می توانیم به رابطه ی تنگاتنگ آکوستیک و علم معماری اشاره کنیم. توجه داشته باشید که امروزه بسیاری از طراحان و معماران، به دنبال استفاده از مصالح و موادی هستند که بتوانند اتاق آکوستیک مدنظر مشتریان خود را طراحی نمایند. در حال حاضر کارگاه های کوچک خانگی، اتاق های ضبط صدا، اتاق های اجرای موسیقی، اتاق عمل، اتاق بسیاری از پزشکان و غیره، به گونه آکوستیک طراحی می شوند.

 

منظور از اتاق آکوستیک چیست؟ و رویکردهای مربوط به آکوستیک کردن اتاق:

منظور از اتاق آکوستیک چیست؟ همانطور که ملاحظه نمودید، اتاق آکوستیک به فضای بسته ای اطلاق می شود که در آن بتوان مشخصات مربوط به امواج صوتی را مورد بررسی قرار داد. همچنین برای آکوستیک کردن اتاق ها از رویکردهای متعددی استفاده می کنند. مهمترین رویکردها مربوط به آکوستیک اتاق، عبارتند از: 

 • عایق نمودن اتاق با هدف جلوگیری از انتشار صدا به بیرون  
 • بهبود بخشیدن به کیفیت صدا در اتاق ضبط

به زبان ساده، وقتی می‌گوییم اکوستیک اتاق یعنی ویژگی‌‌های بازتاب صوتی اتاق. یعنی این اتاق چقدر صدا را بازتاب می‌دهد و آیا برای ضبط صدای حرفه‌ای مناسب است یا نه و وقتی می‌گوییم «اکوستیک کردن» منظورمان ایجاد تغییراتی در دیواره‌ها یا کف و سقف برای کم کردن اکوی صدا است. عایق سازی اکوستیکی یعنی کاری کنیم تا صدای خیابان، همسایه‌ها و خلاصه هر صدای ناخواسته‌ای وارد اتاق ضبط صدا نشود. و صدای باند و بلندگو خارج هم نشود.

به منظور آکوستیک نمودن یک اتاق باید چه کارهایی انجام دهید؟

 • اولاً که اتاقی که قرار است عایق سازی شود باید پنجره‌ای دوجداره و ضد صدا داشته باشد.
 • بعد باید تمام منافذ هوا را مسدود کنید. درواقع از هر منفذی که هوا عبور کند، صدا هم عبور می‌کند.
 • استفاده از بتونه یا اسپری فوم‌های پلی یورتان از نوع ویسکو الاستیک راه‌حل بسیار مناسبی است. در برخی از مجتمع‌های مسکونی آپارتمانی، از کانال‌های فلزی برای عبور لوله‌های تاسیسات و غیره استفاده می‌شود. این کانال‌ها را عموماً درون کمدها قرار می‌دهند تا در معرض دید نباشند.
 • می‌توانید با پوشاندن کانال‌ها با پارچه‌های نرم و ضخیم تاحدی آن‌ها را نسبت به عبور صدا عایق کنید. استفاده از پرده‌های پارچه‌ای نسبتاً ضخیم نیز برای عایق سازی محیط اتاق پیشنهاد می‌شود، و در نهایت استفاده از پنل‌های آکوستیکی که موثرترین روش برای عایق سازی دیوارهاست.

 

خواندن  بهترین سیستم صوتی خانگی 2024

پنل های مورد استفاده در آکوستیک کدامند؟

افرادی که هنوز هم به دنبال پاسخ مناسبی برای سوال آکوستیک چیست؟ هستند، می توانند از وب سایت پیش روی خود، با همکاران ما در ارتباط بوده و مطالب ارزنده ای را به دست آورند. همچنین در نظر بگیرید که در آکوستیک کردن اتاق، از پنل های بسیار متعددی استفاده می شود. مهمترین پنل های مورد استفاده در آکوستیک کردن اتاق، عبارتند از:

 •  پنل های جذب صدا: این مدل از پنل ها، از انعکاس صدا جلوگیری نموده و به شکل فوم در بازار یافت می شوند. جذب صدا در پنل های یاد شده، بسیار بالا است.
 •   پنل های دیفیوزر: یکی از بهترین انواع پنل های مورد استفاده در آکوستیک کردن اتاق را، پنل های دیفیوزر شکل داده که سبب پراکنده شدن امواج صوتی می شوند.

 

انواع پنل‌های آکوستیک:

پنل‌های آکوستیکی صفحاتی مربع شکل هستند که با قرار دادن آن‌ها بر روی سطوحی مانند دیوار می‌توانید صوت منتشر شده در محیط بسته را کنترل کنید. این پنل‌ها در دو نوع کلی ارائه می‌شوند:

 • پنل‌های جاذب صدا:

ساختار این پنل‌ها به گونه‌ایست که امواج صوتی را جذب کرده و از انعکاس مجدد آن جلوگیری می‌کنند. فوم‌های جاذب نمونه‌ای از این پنل‌ها هستند.

 • پنل‌های دیفیوزر:

این پنل‌ها به جای جذب صدا باعث پراکنده شدن امواج صوتی رسیده به آن‌ها در مختلف شده در نتیجه از بازگشت امواج صوتی در همان مسیر اصلی جلوگیری می‌کنند. از این نوع پنل‌ها بصورت گسترده در استودیوها استفاده می‌شود. ساختار این پنل‌ها معمولاً از پلاستوفوم یا چوب بوده و در انواع دوبعدی و سه‌بعدی تولید می‌شوند.

 • اکوستیک کردن دیوارها با شانه تخم مرغ:

ساده‌ترین شیوه آکوستیک دیوار استفاده از شانه‌های تخم‌مرغ است. بله همان شانه تخم مرغ بی مصرفی که دور می‌ریزید اینجا کاربرد دارد.

باقراردادن شانه‌های مقوایی تخم‌مرغ روی دیوار می‌توانید از انعکاس صدا تا حدی جلوگیری کنید. البته به این چند نکته هم توجه کنید. سعی کنید از شانه‌های سالم و بدون پارگی استفاده کنید. شانه‌های مقوایی زیبا نیستند اما هیچ‌گاه سعی نکنید آن‌ها را رنگ‌آمیزی کنید. اینکار اگرچه آن‌ها را زیباتر می‌کند اما خاصیت ضد‌انعکاسی آن‌ها را کاملاً از بین می‌برد.

اگرچه استفاده از شانه تخم‌مرغ مقوایی بسیار کم هزینه است اما مقاومت زیادی ندارد و به مرور زمان در اثر برخورد افراد یا وسایل با دیوار از بین می‌روند و باید دوباره درستش کنید.

راه‌حل بهتر استفاده از فوم شانه تخم‌مرغی است. این فوم‌های قابل انعطاف در ابعاد مختلف بصورت رول یا بصورت پنل قابل تهیه بوده و قیمت مناسبی دارند.

بدلیل تخت بودن صفحه پشتی این فوم‌ها، مشکل ایجاد فاصله هوایی بین دیوار و فوم وجود نخواهد داشت. نصب فوم آکوستیک بسیار آسان بوده و با چسب روی اکثر سطوح می‌چسبد. از فوم شانه تخم‌مرغی می‌توانید برای پوشش داخلی درب اتاق ضبط صدا نیز استفاده کنید.

 • اکوستیک کردن کف اتاق یا استودیو:

برای پوشش کف اتاق هم بهترین روش استفاده از موکت‌ها یا فرش‌های با پُرز بلند است. این فرش‌ها  که به آن‌ها فرش شگی هم گفته می‌شود می‌توانند انعکاس‌های ناشی از برخورد امواج صوتی با کف اتاق را تا حد زیادی کاهش دهند. برای پوشش میز نیز استفاده از موکت‌های نرم معمولی کافی است. فقط به نرم بودن و متخلل بودن موکت توجه داشته باشید.

 • فیلترهای ضد انعکاس دور میکروفونی:

یک راه حل کم هزینه نسبت به فوم‌های تخم‌مرغی، استفاده از فیلترهای ضد‌انعکاس است. کار این فیلترها جلوگیری از انتشار انعکاس‌های صوتی قبل از رسیدن به دیوارهاست. ساختار این فیلترها شامل یک جاذب صوت نیم‌دایره‌ای است که به پایه میکروفن وصل شده و اطراف آن را می‌پوشاند. این روش اگرچه ساده به نظر می‌رسد اما در اغلب اوقات موثر است.

 

خواندن  راهنمای خرید باند

قیمت آکوستیک:

آکوستیک ها به دلیل داشتن برند، مدل و کارایی متفاوت قیمت های متفاوتی نیز دارد.و بستگی به متراژ مورد نیاز شما دارد.

 

سوالات متداول

آکوستیک و علم آکوستیک به چه معنایی میباشد؟

به انعکاس صدایی که در یک اتاق منتشر می­شود و به گوش شنونده می­رسد آکوستیک گفته میشود. علم آکوستیک، که به آن دانش صوت شناسی هم گفته می­شود، علمی فیزیکی به شمار می­ آید که در آن بسامد، صوت و پژواک یک صدا، مورد بررسی قرار می گیرد.

بهترین موادی که برای جذب زیاد آکوستیک استفاده میشود کدامند؟

الیاف چوبی _ پشم شیشه _ پشم سنگ _ فوم های صوتی

مهمترین رویکردهای مربوط به آکوستیک کردن اتاق کدامند؟

عایق نمودن اتاق با هدف جلوگیری از انتشار صدا به بیرون
بهبود بخشیدن به کیفیت صدا در اتاق ضبط

مهمترین پنل های مورد استفاده در آکوستیک کردن اتاق کدامند؟

پنل های جذب صدا: این مدل از پنل ها، از انعکاس صدا جلوگیری نموده و به شکل فوم در بازار یافت می شوند. جذب صدا در پنل های یاد شده، بسیار بالا است.

پنل های دیفیوزر: یکی از بهترین انواع پنل های مورد استفاده در آکوستیک کردن اتاق را، پنل های دیفیوزر شکل داده که سبب پراکنده شدن امواج صوتی می شوند.

3 دیدگاه در “آکوستیک چیست؟( و اهمیت اکوستیک)

 1. علی گفت:

  سلام وقتتون بخیر میخواستم بدونم جذب صدا با دسیبل بالا فوم شانه تخم مرغی مناسب است یا فوم هرمی ؟

 2. امیر گفت:

  مقاله هایی که میزارید خیلی خوبن ممنون از راهنمایی های عالیتون

  1. haghi گفت:

   سلام خوشحالیم که مقاله های ما مورد پسندتان قرار گرفته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *