مقالات

اشباهات رایج در سیستم صوتی

اشتباهات رایج سیستم صوتی

اشتباهات رایج در سیستم صوتی کدامند؟

اشتباهات رایج در سیستم صوتی کدامند؟ سوال را می توان از جمله سوال هایی دانست که افراد قبل از اقدام به خرید از فروشندگان محترم پرسیده و خیلی در این مورد اسرار داردند که در ارتباط با این موضوع دانش داشته باشند. اشتباهات سیستم صوتی را می توان وابسته به عوامل بسیاری دانست که یکی از آنان درست انتخاب نکردن سیستم صوتی دانست.

در نظر داشته باشید برای تولید یک سیستم صوتی متخصصین بسیاری بر روی ساخت آن کار کرده و به راحتی می توان گفت اگر شما از مارک های معتبر و فروشگاه های معتبر اقدام به خرید بفرمایید هرگونه نقص و خطایی به شدت کاهش و یا به صفر می رسد.

خرید سیستم های صوتی را حتما از مراکز معتبر انجام داده چرا که با خرید روز افزون سیستم های صوتی افراد سودجوی بسیاری وارد این بازار شده اند.

اشتباهات رایج در سیستم صوتی (در این مقاله سعی بر نوشتن مشکلات بلندگو ها نوشته شود) می توان اینگونه نوشت:

 • انتخاب نادرست برای فضای نامناست
 • انتخاب نادرست در تعداد بلندگو ها
 • قرار دادن بلندگوها در جای نا مناسب
 • انتخاب سایز اشتباه بلندگو
 • اشتاباهات در آمپلی فایر ها و میکسرها
 • ایجاد مشکل در کابل کشی ها
 • دارا بودن مشکلاتی در میکروفون ها

اشتباهات رایج در سیستم صوتی

بلندگوی مناسب برای فضای مناسب

به راحتی می توان گفت که هر بلندگو مناسب فضای خاص می باشد برای مثال یک بلند مناسب برای کافی شاپ می باشد یکی دیگر مناسب برای بیمارستان، همچنین متراژ محیطی که قراره بلندگو در آن قرار بگیرد بسیار مهم می باشد. برای مثال در محیط هایی که دارای سقف می باشند مثل کافی شاپ ها بلندگوی سقفی گزینه مناسبی بوده چرا که بلندگوهای سقفی در کنار کارایی که دارند می توانند به زیبایی محیط بیافزایند.

خواندن  انواع سیستم صوتی خودرو

در نظر داشته باشید با افزایش متراژ محیط شما نمی توانید از همان تعداد بلندگویی که استفاده می کردید استفاده کنید، چرا که این موضوع باعث کاهش پخش شوندگی صدا می شود به طور نمونه در یک محیط 10 متری یک بلندگو کافیست اما آیا با افزایش این متراژ به 100 متر باز هم یک بلندگو کافیست؟ در  جواب باید گفت خیر ولی در هر صورت این مشکل را می توانیم از اشتباهات رایج در سیستم صوتی بدانیم.

تعداد سیستم های صوتی در متراژ مختلف

تعداد سیستم های صوتی را می توان یک دیگر از اشتباهات رایج در سیستم صوتی دانست. تعداد بلندگو در متراژ های مختلف به عواملی بستگی دارد که می توان به متراژ، ارتفاع سقف تا زمین، شلوغی محیط و نوع معماری اشاره نمود البته موارد دیگری نیز وجود دارد اما ما مهم دانستیم با عواملی که اهمیت بیشتر دارند برای شما نوشته و به دانش شما بیافزایم. با افزایش این عوامل تعداد بلندگو هایی که به کار می رود نیز افزایش یابد چرا که در جمعیتی که ازدحام بسیار است استفاده از یک بلندگو انتخابی نادرست بوده و باعث کم رسیدن صدا به افراد شود.

قرار دادن بلندگو در جای نامناسب

یکی از مهم ترین مسائل در قرار دادن بلندگو ها در نظر گرفتن بهترین جای برای آنان می باشد. و برای انتخاب محل مناسب نصب باید به یک سری از قواعد کلی اهمیت داد تا اشتباهات رایج در سیستم صوتی کاهش یابد.

قرار دادن بلندگوها در گوشه های دیوار و نزدیک به دیوار انتخابی نادرست بود و پیشنهاد می شود اگر از بلندگو های اکتیو استفاده می نمایید آن را بروی زمین قرار ندهید و همچنین جهت بالا بردن کیفیت آن از پایه استفاده نمود تا بتوانید کیفیت بهتری از بلندگو را دریافت نمایید.

خواندن  معرفی انواع کلاس های آمپلی فایر

سایز نامناسب بلندگو

انتخاب سایز مناسب بلندگو بسیار حائز اهمیت می باشد. شاید سایز ووفر را شنیده باشید، هرچقدر که سایز ووفر کمتر باشد سیستم صوتی ما توان خروجی کمتری را خواهد داشت و همین موضوع از جهت دیگر نیز ممکن است یعنی هر چقدر سایز ووفر بیشتر باشد توان خروجی آن نیز بیشتر می باشد.

برای استفاده در محیط های سر باز استفاده از اکو همراه پیشنهاد نمی شود، برای استفاده در محیط های باز استفاده از باندهای پرتابل با سایز بالا پیشنهاد می شود.( اکو همراه را می توان نوعی باند دانست که دارای اکو، قیمت بسیار خوب، قابلیت گرفتن استفاده از usb، پرتابل بودن و قابلیت اتصال به گیتار الکتریک را می توان از ویژگی های اکو همراه دانست.)

اشتباهات رایج در سیستم صوتی همانطور که بیان شد به عوامل مختلفی بستگی دارد که در ادامه به ادامه اشتباهات می پردازیم.

خطا در انتخاب آمپلی فایرها و پاور میکسرها

وجود آمپلی فایر ها و پاور میکسرها را می توانیم از مهم ترین عناصر در همه ی سیستم های صوتی دانست. باندها و بلندگو های مختلف با توجه به خروجی که دارند قابلیت اتصال به اکو آمپلی فایر و پاورمیکسر های مخصوص خود را دارا می باشد.

برای مثال برای بلندگوهایی مانند بلندگو های پسیو و اکتیو 15 اینچی مساجد و همچنین تالار های عروسی استفاده از پاور میکسر های صندوقی را به شما پیشنهاد می نماییم.

همچنین برای باندهایی که دارای قدرت پایین تری می باشند مانند بلندگوهای سقف استفاده از آمپلی فایر هایی با قدرت کمتر پیشنهاد می شود.

اشتباهات رایج در سیستم صوتی

خطا در سیم کشی باندها

در سیم کشی یا کابل کشی سیستم های صوتی این که چه نوع کابلی برای استفاده ما بهتر است بحث بلندی می باشد اما در نظر داشته باشید. برای اتصال بلندگو به آمپلی فایر لازم است از کابل ضخیم استفاده شود، چرا که این نوع کابل ها در برابر ضربات و خطا ها مقاوم تر می باشند.

خواندن  کاربردهای آمپلی فایرها در صنعت موسیقی

برای استفاده بهتر از باند و بلندگو استفاده از کابل دارای دو هادی به همراه یک عایق داشته باشد که عایق از جنس پلاستیک بهتر است. برای ساخت این گونه کابل ها فلزات مختلفی به کار برده شده است برای مثال مس و آلومینیوم بسیار مناسب می باشند.

کیفیت خوب بلندگو تنها به ساخت آنان بستگی ندارد و اگر کابل کیفیت مناسب را نداشته باشد کیفیت پخش صدا نیز پایین خواهد آمد

اشتاهات رایج در سیستم صوتی مربوط به بلندگو ها و همچنین بلندگوهای سقفی برای شما بازگو شد برای رفع کردن این مشکلات کارهای بسیاری را می توان انجام داد که حتی بسیاری از آن ها را خود می توانید رفع نمایید. اما در نظر داشته باشید ایجاد اشتباهی کوچک در تعمیرات می تواند کل سیستم را از کار انداخته و دستگاه شما را با مشکل مواجه نماید.

بدین گونه پیشنهاد می شود تعیمر سیستم های صوتی خود را به فرد متخصص بسپارید چرا که این افراد با تخصصی که در این زمینه دارند می تواند عیب را به آسودگی یافته و آن را در مراحلی ساده رفع نمایند.

برای پیدا کردن دانش در ارتباط با میکسر ها پیشنهاد می شود مقاله آموزش کار با میکسر صدا را مطالعه نمایید.

 

سوالات متداول

اشتباهات رایج در خرید سیستم صوتی کدامند؟

انتخاب نادرست برای فضای نامناست
انتخاب نادرست در تعداد بلندگو ها
قرار دادن بلندگوها در جای نا مناسب
انتخاب اشتباه سایز بلندگو
انتخاب کابل کشی نامناسب

برای بلندگوهای 15 اینچی چه پاورمیکسری مناسب میباشد؟

برای بلندگوهایی مانند بلندگو های پسیو و اکتیو 15 اینچی مساجد و همچنین تالار های عروسی استفاده از پاور میکسر های صندوقی مناسب میباشند.

برای اتصال بلندگو و آمپلی فایر چه کابلی مناسب میباشد؟

برای اتصال بلندگو به آمپلی فایر لازم است از کابل ضخیم استفاده شود، چرا که این نوع کابل ها در برابر ضربات و خطا ها مقاوم تر می باشند.

4 دیدگاه در “اشباهات رایج در سیستم صوتی

 1. سپیده گفت:

  عالی بود می خواستم بلندگو بگیرم با توجه به اطلاعاتی که شما دادین می تونم انتخاب خیلی بهتری داشته باشم.

  1. haghi گفت:

   سلام خوشحالیم که مطالب ما تونست براتون مفید باشه

 2. سارا گفت:

  گرما به بلندگو ها اسیب میزنن؟و برق استاتیک چطور؟

  1. haghi گفت:

   سلام وقتتون بخیر،
   سعی کنید در اطراف این سیستم به خصوص اطراف بلندگوها فرش یا قالیچه‌هایی که در تشدید برق استاتیک تاثیر می‌گذارند، استفاده نکنید. گرمای زیاد به بلندگوها آسیب می‌زند پس بهتر است بلندگوها را دور از وسایل گرما زا و دور از نور خورشید قرار دهید همچنین منفذی در قسمت پایینی همه بلندگوها قرار دارد که هرگز نباید آن را بپوشانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *