مقالات

تفاوت اکو آمپلی فایر با میکسر در چیست؟

تفاوت-اکو-آمپلی-فایر-با-میکسر

در اکو آمپلی فایرها شرایط تنظیم میزان زیر و بم صدا با استفاده از دو ولوم مهیا است. اما در برخی مواقع کیفیت صدا بسیار اهمیت یافته و از همین رو نیاز است که صدا را به صورت حرفه ای تقویت نموده و بدین ترتیب تغییرات قابل توجهی در آن ایجاد نمود. این جا است که استفاده از دستگاهی تحت عنوان پاور میکسر صدا بسیار اهمیت پیدا می کند.

 

تفاوت اکو آمپلی فایر با میکسر؛ دو دستگاه کاربردی در تقویت صدا

درک تفاوت اکو آمپلی فایر با میکسر برای برخی افراد دشوار است. از همین رو بر آن شدیم تا در این مقاله به معرفی اکو آمپلی فایر، میکسر، ویژگی های هر یک و وجوه تمایز میان آن ها بپردازیم. اگر شما هم مایل به آشنایی با این دو ابزار کاربردی هستید، تا پایان ما را همراهی کنید!

جالب است بدانید صدایی که در مراسمات، مساجد، مدارس و مکان هایی از این قبیل می شنوید، صدای اصلی نیست. می پرسید یعنی چه؟

جالب و در عین حال لازم است بدانید کیفیت صدای اصلی در چنین مکان هایی به گونه ای است که وضوح کافی نداشته و گوش شنونده را آزار می دهد. از همین رو بر آن می شوند که این صدا را تقویت نموده و سپس صدای مناسب را در اختیار شما قرار دهند تا بدون هیچ مشکلی شنونده صدایی با کیفیت و دارای وضوح کافی باشید.

آیا می دانید نقش اساسی را در زمینه تقویت صدا چه ابزارهایی بر عهده دارند؟

درست حدس زدید؛ اکو آمپلی فایر و میکسر! لازم به ذکر است که این دو ابزار پر کاربرد که وظیفه تقویت صدا را بر عهده دارند، دارای بخشی مشترک تحت عنوان آمپلی فایر هستند. اصلی ترین تفاوت اکو آمپلی فایر با میکسر در ورودی امپ یا همان میکس صدا است.

خواندن  آموزش کار با میکسر صدا

 

اکو آمپلی فایر چیست و چه کاربردی دارد

معرفی دستگاه اکو آمپلی فایر

معرفی دستگاه اکو آمپلی فایر

اکو آمپلی فایر یکی از قدیمی ترین ابزارهای به کار گرفته شده در تقویت صدا است. انواع آمپلی فایر مساجد، انواع آمپلی فایر هیئت ها و… نمونه هایی بارز از دستگاه اکو آمپلی فایر هستند.بهترین برندهای اکو آمپلی فایر این دسته از دستگاه ها را با ظاهری چهارگوش و صندوق مانند طراحی و تولید نموده و روانه بازار می کنند. بر روی بدنه اکو آمپلی فایرها چندین ولوم مختلف نظیر ولوم تریبل، ولوم بیس و ولوم اکو تعبیه شده است که هر یک از آن ها کار خاصی را انجام می دهند.

در دستگاه اکو آمپلی فایر صدا از طریق ورودی بنون که یک جک 3/6 میلی متری است، به منظور تقویت و اعمال تغییرات به روی سیگنال صوتی انتقال پیدا می کند. ولوم تریبل اکو آمپلی فایر به منظور تنظیم میزان زیر صدا و ولوم بیس به منظور میزان ولوم بم صدا مورد استفاده قرار می گیرند.

ولوم اکو در اکو آمپلی فایر نیز به منظور اکو دادن به صدای دریافت شده از میکروفن و یا سایر پلیرها به کار گرفته می شود. پس از این که تغییرات لازم بر روی سیگنال صوتی موجود اعمال شد، این سیگنال به قسمت آمپلی فایر اکو راه می یابد. گفتنی است که امکان کنترل شدت سیگنال صوتی مذکور در خروجی با استفاده از ولوم ها میسر است. پیشنهاد میکنیم مقاله تفاوت اکو آمپلی فایر اهمی با ولتی هم مطالعه کنید تا کاملا با این دستگاه و انواع آن آشنا شوید.

 

میکسر چیست

معرفی دستگاه میکسر

میکسر صدا چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

همان گونه که پیش تر گفتیم، در اکو آمپلی فایرها شرایط تنظیم میزان زیر و بم صدا با استفاده از دو ولوم مهیا است. اما در برخی مواقع کیفیت صدا بسیار اهمیت یافته و از همین رو نیاز است که صدا را به صورت حرفه ای تقویت نموده و بدین ترتیب تغییرات قابل توجهی در آن ایجاد نمود. این جا است که استفاده از دستگاهی تحت عنوان پاور میکسر صدا بسیار اهمیت پیدا می کند.

خواندن  معرفی بهترین برندهای اکو آمپلی فایر

پاور میکسر صدا دستگاهی کاربردی است که متشکل از دو بخش میکسر و پاور می باشد. بخش میکسر وظیفه تغییرات و میکس صدا و بخش پاور آمپلی فایر وظیفه تقویت نهایی صدا را بر عهده دارد.

اگر میکسر را از نزدیک دیده باشید، متوجه تعدادی ولوم اضافه بر روی بدنه آن که به منظور تنظیم زیر و بم صدا مورد استفاده قرار می گیرند، شده اید. این ولوم ها به منظور تنظیم فرکانس صوتی یعنی تنظیم زیر و بم آن به اپراتور کمک می نمایند. علاوه بر تنظیم فرکانس بالا و پایین، امکان تنظیم فرکانس میانی نیز از طریق ولوم های میکسر میسر می باشد.

ولوم گین صدا در میکسر

ولوم گین صدا ولومی است که در ابتدای ورودی هر لاین میکسر که از آن تحت عنوان گین یاد می شود، تعبیه شده و وظیفه آن افزایش یا کاهش دامنه صدای دریافتی از میکروفن می باشد. گفتنی است که افزایش بیش از اندازه ولوم گین باعث ایجاد صدایی سوت مانند در صوت می شود. صدایی آزار دهنده که تقریبا همه ما با آن خاطره داریم!

 

افکت صدا در میکسر

افکتور بخشی اصلی و حائز اهمیت در میکسرها است که موجب شده است بسیاری از صدابرداران به استفاده از این دستگاه روی بیاورند. لازم به ذکر است که افکت صدا در حافظه میکسر صدا طی سه مرحله شامل ولوم افکت در لاین، ولوم خطی افکت و افکت های دیجیتال تعریف شده است. اپراتور قادر است با استفاده از موارد نام برده افکت مورد نظر خود را بر روی خروجی تنظیم نموده و به دستکاری میزان افکت بپردازد.

آموزش ویدیویی استفاده از میکسر

اکولایزر میکسر

اکولایزرها اغلب به شکل خطی در انتهای دستگاه میکسر که در بردارنده محدوده ای از فرکانس ها است، مستقر می گردند. از طریق ایجاد تغییر در هر یک از ولوم های اکولایزر زمینه تغییر صدای پخش شده در باندها فراهم می گردد.

 

فانتوم پاور در میکسر صدا

فانتوم پاور عمدتا هنگامی مورد استفاده قرار می گیرد که از میکروفن های کندانسر دارای کپسول خازنی که به منظور راه اندازی نیازمند برق DC هستند، استفاده شود. این کلید قادر به تامین برق مورد نیاز میکروفن های کندانسر می باشد.

خواندن  معرفی انواع کلاس های آمپلی فایر

 

لاین ورودی میکروفن

گفتنی است که قیمت میکسرها تابع عوامل مختلفی است که از جمله مهم ترین آن ها می توان به تعداد ورودی، نوع ورودی، نوع افکت ها و… اشاره نمود. بنابراین لازم است نوع میکسر را با توجه به نوع کاربری مورد نظر انتخاب کنید.

اگر به آن دسته از صدابردارانی تعلق دارید که می خواهید کار صدابرداری را در یک سالن وسیع که چند ابزار موسیقی یا میکروفن به طور همزمان کار می کنند، انجام دهید، خرید میکسر دارای ورودی های متعدد برای شما مناسب بوده و بدین ترتیب می توانید کلیه ورودی ها را به صورت متمایز کنترل نمایید.

اما گاهی لازم است که تنها یک ورودی را به میکسر منتقل نمایید. در چنین شرایطی این دستگاه به عنوان تقویت کننده اولیه عمل می کند. در این صورت خرید یک دستگاه با ورودی های کمتر ضمن صرفه جویی قابل توجه در هزینه ها، موجب اشغال فضای کمتری می گردد.

سوالات متداول

وظیفه ولوم اکو در آمپلی فایر چیست؟

ولوم اکو در اکو آمپلی فایر نیز به منظور اکو دادن به صدای دریافت شده از میکروفن و یا سایر پلیرها به کار گرفته می شود. پس از این که تغییرات لازم بر روی سیگنال صوتی موجود اعمال شد، این سیگنال به قسمت آمپلی فایر اکو راه می یابد.

پاور میکسر صدا چیست؟

پاور میکسر صدا دستگاهی کاربردی است که متشکل از دو بخش میکسر و پاور می باشد. بخش میکسر وظیفه تغییرات و میکس صدا و بخش پاور آمپلی فایر وظیفه تقویت نهایی صدا را بر عهده دارد.

مهمترین تفاوت اکو آمپلی فایر با میکسر چیست؟

اصلی ترین تفاوت اکو آمپلی فایر با میکسر در ورودی امپ یا همان میکس صدا است.

وظیفه ولوم گین صدا در میکسر چیست؟

ولوم گین صدا ولومی است که در ابتدای ورودی هر لاین میکسر که از آن تحت عنوان گین یاد می شود، تعبیه شده و وظیفه آن افزایش یا کاهش دامنه صدای دریافتی از میکروفن می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *