مقالات

معرفی انواع کلاس های آمپلی فایر

آمپلی فایر ها هم کلاس دارند.

اگر دنبال خرید آمپلی فایر هستید و در اینترنت جستجو کنید با عبارت کلاس آمپلی فایر مواجه می شوید.

در سیستم صوتی تجهیزات متفاوتی با مدل ها، کارکردها و ویژگی های متنوعی وجود دارند.

امروزه مدل های زیادی از آمپلی فایر ها روانه بازار شدند و هر کدام دارای ویژگی ها، خصوصیات و مولفه های مخصوص به خود هستند.

بدلیل تفاوت امپلی فایر ها در(توان خروجی، ورودی ها ، خروجی و نوع پیکر بندی) نحوه کار با ان ها یکسان نیست. از ویژگی های یک تقویت کننده عالی می توان به افزایش سیگنال، کارایی و خروجی نیرو اشاره کرد.

به دلیل تفاوت ها در تقویت کننده ها موضوعی به نام کلاس های آمپلی فایر مطرح می شوند.

شما باید با انواع کلاس های آمپلی فایرآشنا باشید تا با توجه به سیستم صوتی مورد نظر و ‏برای بلندگو های مختلف، تقویت کننده‌ای کاربردی را تهیه کنید. ‏

کلاس های آمپلی فایر چیست؟

برای هدایت و تقویت سیگنال های بلندگو ها در مراحل خروجی از آمپلی فایر ها استفاده می شود.

یک بلندگو معمولی دارای امپدانس بین 4‏Ω‏ و 8‏Ω‏ است، بنابراین یک آمپلی فایر نیرو باید بتواند ‏جریان‌های بالای مورد نیاز برای راه‌اندازی بلندگوی امپدانس پایین را تامین کند.

آمپلی فایر ها را بر اساس نوع طراحی مدار و عملکرد بر چند نوع تقسیم بندی می کنند برای تمایز بین این دسته بندی ها عبارت «کلاس کاری» مطرح می شود.

مقدار سیگنال های خروجی در مدار های هر کدام از آمپلی فایر ها متفاوت است که کلاس کاری مقدار این سیگنال های خروجی را بیان می کند. گاهی توان خروجی به همراه مصرف برق پایین و یا بازدهی بالا با مصرف برق پایین و …

 

 

 

 

انواع کلاس آمپلی فایر ها:

 • کلاس آمپلی فایرA :

این مدل آمپلی فایر ها بسیار با کیفیت هستند و به دلیل دارا بودن دستگاه های ساده کار نیز با آن ها ساده است.زاویه رسانش این مدل 360 درجه است که برای یک شکل از طول موج ایجاد میکنند.

رسانش 360 درجه ای یعنی ترانزیستور دستگاه  چه سیگنال وارد شود چه نشود مداوم روشن است. حتی در صورت نبود ‏سیگنال خروجی، منبع تغذیه باید جریان الکتریکی را به آمپلی فایر ارسال کند. این مورد باعث ایجاد گرمای بالا و مصرف برق زیادی می شود.

با اینکه از کیفیت بالایی برخوردار است ولی بدلیل این که هم دانه منفی و هم دامنه مثبت سیگنال را تقویت می کند باعث میشود حجم کار زیادی را بیهوده انجام دهد یعنی بازدهی کم دارد و انرژی بیشتری را هدر می دهد. به همین دلیل در استفاده از این مدل با محدودیت هایی رو به رو میشوید.

خواندن  آموزش کار با میکسر صدا

آمپلی فایر های کلاس A  معمولا 25% بازدهی و 75% تولید گرما میکنند.

پاسخ فرکانسی این نوع آمپلی فایر از نوع خطی محسوب می‌شود و به همین دلیل به فرکانس‌هایی با دامنه ‏ضعیف حساسیت نشان می‌دهد.

از این مدل بیشتر برای توان های پایین استفاده می شود. به همین دلیل بیشتر برای برخی از اسپیکر های مانیتورینگ و هدفون ها استفاده میکنند. زیرا به توان بالایی نیاز ندارند.

نکته: آمپلی فایر های کلاس A هیچ گاه در خودرو استفاده نمی شوند.

 

 

2)کلاس آمپلی فایر B :

در این مدل از آمپلی فایر ها اگر ما ترانزیستور را روشن نکنیم و خاموش بماند با ورود سیگنال روشن میشود و شروع به کار می کند. در این مرحله با مشکلی که مواجه می شویم.  دو نوع ترانزیستور داریم:

 • اثر میدانی
 • پیوندی: 1- باز ژرمانیومی   2- سیلیکونی

در این مدل ترانزیستور بسته به نوعش مقداری از ولتاژ ورودی را برش میدهد تا روشن شود و شروع به تقویت سیگنال کند. این ولتاژ در ترانزیستور های باز ژرمانیومی حدودا 0.2 ولت است و در ترانزیستور های سیلیکونی حدودا 0.7 ولت است.

ولتاژ مورد نیاز برای روشن شدن ترانزیستور روی موج فرکانس صدا بهم ریختگی ایجاد می کند و فرکانس هایی با دامنه کمتر را تقویت نمی کند. با این که بازده بیشتری نسبت به کلاس A  دارد ولی کیفیت صدای مطلوبی ندارد.

در آمپلی فایر کلاسB  از دو ترانزیستور برای سبک شدن کار استفاده می شود.

یکی از ترانزیستور ها دامنه منفی موج  سینوسی سیگنال را تقویت می کند و دیگری دامنه مثبت را بنابراین سیگنال از سمت مثبت و منفی تقویت می شوند و در آخر با یکدیگر ترکیب می شوند و چرخه ی کاملی در سر تا سر خروجی بدست می اوریم.

بیش از 60٪ بهره وری را از نظر تئوری فراهم می کند و هر کدام از ترانزیستور ها زمانی برای خنک شدن دارند.            

نکته: به شرط آنکه  فضای نزول گرما کم باشد ، اتلاف گرما در این کلاس به حداقل می رسد .

 • کلاس آمپلی فایرA/B :

در این مدی هر دو کلاسA و B با یکدیگر ترکیب شدند. یعنی نه مشکل بازدهی کم، اتلاف انرژی و گرمای زیاد کلاس A را دارد و نه مشکل روشن خاموش شدن های ناگهانی دو ترانزیستور کلاس B را که اعوجاج رخ بدهد را دارد.

در این مدل ترانزیستور ها نه همیشه روشن هستند که گرمای اضافی تولید کنند و نه همیشه خاموش که اعوجاج رخ دهد. این بهترین نقطه کار برای برای یک تقویت کننده است. پس برای این کار باید ترانزیستور ها را با یک ولتاژ  0.7 دیگراعمال کنیم.

خواندن  نحوه تنظیم اکو همراه برای مداحی

در این مدل مشکل گرمای زیاد و بی کیفیت بودن صدا را نداریم. و دارای بازدهی بالاتری حدودا60% نسبت به کلاسA دارد و هم اعوج کمتری نسبت به کلاسB .

اکثر تقویت کننده های استریو کلاس AB هستند.

 • کلاس آمپلی فایرC:

این مدل آمپلی فایر با دریافت سیگنال روشن می شود و ان را تقویت می کند. و توان آن هدر نمی رود. برای بازدهی بالا طراحی شده ولی برخی از سیگنال های ورودی را تقویت میکند.

مثل آمپلی فایر های کلاسB کیفیت صدای مطلوبی ندارد. برای مدار های صوتی قابل استفاده نیستند ولی برای مدار های مخابراطی مناسب هستند.

 • کلاس آمپلی فایر G :

این مدل از سری کلاس های پر کاربرد به شمار می رود. در توان بالا استفاده می شود. در این مدل از دو منبع استفاده می شود اگر سیگنال ورودی پایین باشد، ولتاژ پایین برای منبع تغذیه به کار می‌رود.

و اگر سیگنال ورودی بالا باشد، برای اینکه بتواند بلندگو هایی با توان و امپدانس بالا را ساپورت کند، ولتاژ تغزیه را تقسیم میکند مثلا: ولتاژ بالای 1400 ولت را تقسیم میکند می شود 70 ولت . در این مرحله از دو ترانزیستور استفاده می کنیم که هر کدام به 70 ولت پایینی یا بالایی

متصل شده اند، حال ترانزیستور هایی که جریان بالایی می دهند ولی رابطه ی خوبی با ولتاژ زیاد ندارند آمپلی فایر های ولتاژی درست کرد.

این مدل  آمپلی فایر فقط در مواقع نیاز از حداکثر توان خود استفاده می‌کند و در این صورت به ‏دستگاه فشار زیادی وارد نمی‌شود. ‏

 • کلاس آمپلی فایر D :

در این مدل آمپلی فایر ها از سویچینگ به جای ترانزیستور استفاده میشود. ترانزیستور آنها می تواند باز یا بسته باشند مانند یک کلید.

از بهترین مدل کلاس های آمپلی فایر ها محسوب می شوند.

به دلیل سرعت زیاد سوییچ زنی این ترانزیستور ها، آن ها را ایده آل برای مدار های دیجیتال تبدیل کرده است.

عملرد  آمپلی فایر های کلاسD به چه صورت است؟

این نوع آمپلی فایر به روش منحصر به فرد مخصوص خود کار می کند.

بلندگو ها نمی توانند سیگنال آنالوگ را پخش کنند. به همین دلیل ابتدا سیگنال صدا را با فرکانسی حدود 250 تا 600 مدوله میکنند.

‏در مرحله اول، قبل از پردازش سیگنال ورودی ، سیگنال آنالوگ با استفاده از تکنیک های مختلف مدولاسیون(PWM) به یک سیستم دیجیتال تبدیل می شود و سپس به سیستم تقویت کننده که شامل ماسفت های قدرت و درایور های آنها است ارسال می شود.  و در اخر با کمک وسیله

ای به نام دمودلاتور، توسط  یک فیلتر پایین گذردر خروجی شامل سلف، خازن و مقاومت، سیگنال های دیجیتال را به دوباره به آنالوگ تبدیل می کند.

خواندن  آیا بلندگوهای سقفی مناسب برای استفاده در منازل و فضاهای تجاری هستند؟

عرض هر پالس توسط سیگنال ورودی اصلاح می شود.

به این اصطلاح “تعدیل عرض پالس” یا PWM گفته می شود.

حرف Dمخفف کلمه دیجیتال نمی باشد .تولید گرمای ناچیزی دارد . بازدهی حدودا 90% الی 95% دارد که بازدهی بالایی است.

اگرچه ساخت سیگنال با روشن و خاموش کردن سریع ترانزیستورها شبیه پردازش دیجیتال صفر و یک است اما مدارهای تقویت کننده کاملاً آنالوگ خواهند بود .

با این حال ایرادی ندارد آن را با توجه به پالس های صفر و یک دیجیتال خواند.

7)کلاس آمپلی فایرH :

این آمپلی فایر نوعی طراحی شده است که در آن ولتاژ منبع تغذیه برای منابع خروجی، به خوبی بهینه ‏شده‌اند. این کار باعث می‌شود تا ولتاژ منبع تغذیه همیشه در سطح پایینی قرار داشته باشد تا اتلافی در ‏بخش سیگنال‌های خروجی رخ ندهد. در واقع این کلاس طوری طراحی شده

که راندمان طبیعی خود را ‏داشته باشد و شاید توان خروجی را خیلی مد نظر قرار ندهد. آمپلی فایر کلاس ‏H‏ نسبتا پیچیده است و به ‏مدارهای کنترل بیشتری نیاز دارد. ‏

کیفیت بالایی دارد و اعوجاج نیز از بین رود. زیرا: از 1400 ولت 5 ولت را روی یک ترانزیستور و 135 ولت دیگر را روی ترانزیستور دیگر می انداخت.

راهنمای خرید باکیفیت ترین آمپلی فایر از فروشگاه اکو نو آهنگ:

حال که اطلاعات لازم را جهت آموزش کار با میکسرکسب نمودید، می توانید بهترین آمپلی فایر را انتخاب و خریداری کنید. در سایت اکو نو اهنگ می توانید آمپلی فایر انتخابی خود را خریداری نمایید و مشاوران ما به سوالات شما درباره آمپلی فایر ها و کلاس هایشان پاسخ می دهند پس هرگونه سوالی داشتید با ما در ارتباط باشید.

به دلیل برند ها و مدل های متفاوت در بازار قیمت های مختلفی نیز دارد که شما میتوانید با توجه به بودجه خودتان آمپلی فایر مورد نظرتان را از فروشگاه اکو نو آهنگ خریداری نمایید.

 

سوالات متداول

انواع کلاس های آمپلی فایر کدامند؟

کلاس A – B – A/B – C – G – D – H

آیا نحوه کار کلاس های آمپلی فایرها با هم یکسان میباشد؟

خیر ، بدلیل تفاوت امپلی فایر ها در(توان خروجی، ورودی ها ، خروجی و نوع پیکر بندی) نحوه کار با ان ها یکسان نیست.

آیا از آمپلی فایر کلاس A در خودرو استفاده میشود؟

خیر ، آمپلی فایر های کلاس A هیچ گاه در خودرو استفاده نمی شوند.

در آمپلی فایر کلاس B از چند مدل ترانزیستور استفاده میشود؟

یکی از ترانزیستور ها دامنه منفی موج سینوسی سیگنال را تقویت می کند و دیگری دامنه مثبت را بنابراین سیگنال از سمت مثبت و منفی تقویت می شوند و در آخر با یکدیگر ترکیب می شوند و چرخه ی کاملی در سر تا سر خروجی بدست می اوریم.

4 دیدگاه در “معرفی انواع کلاس های آمپلی فایر

 1. دیبا گفت:

  برای ساب ها بهتره از آمپلی فایر های کلاس A/B استفاده شود یا کلاسD؟

  1. haghi گفت:

   سلام، ممنون که مقاله ی مارو خواندید، تفاوتی در کارکرد ندارند ولی از آنجایی که ساب ووفر ها از توان بالایی برخوردار هستند آمپلی فایر های کلاس D جریان کمتری نسبت به کلاس A/B مصرف می کنند و بصورت کلی مصرف برق پایین تری دارند و استفاده از آنها کاملا عاقلانه می باشد. از این رو شرکت ها به تولید آمپلی فایر ها با کلاس D روی آوردند.

 2. فاطمه گفت:

  ممنون از اطلاعات خوب و کاملی که نوشتین و به به معلومات خود منم خیلی زیاد اضافه شد.

  1. haghi گفت:

   سلام خوشحالیم که تونستیم بهتون کمک کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *