مقالات

چگونه صدای سیستم صوتی ماشین را تقویت کنیم؟

تقویت-سیستم-صوتی-ماشین

بررسی نحوه تقویت سیستم صوتی ماشین

اگر می‌خواهید کیفیت صدای سیستم صوتی ماشین خود را بهبود ببخشید؛ باید سیستم صوتی را ارتقاء دهید. معمولا این موضوع برای افرادی که عادت به شنیدن صدای با کیفیت دارند؛ مهم می‌باشد. به همین خاطر برای افزایش کیفیت و ارتقاء سطح سیستم صوتی، باید یک سری تغییرات ریز و درشت بر روی سیستم خود ایجاد کنید.

با داشتن سیستم با کیفیت می‌توانید در طول مسیر به آهنگ گوش داده و از آن لذت ببرید. به طور کلی برای تقویت صدا باید یکسری دستور العمل‌ها را در نظر گرفته که این نکات با توجه به سلیقه مشتری متفاوت می‌باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تقویت سیستم صوتی ماشین با ما همراه باشید. در ادامه به بررسی برخی از این روش‌ها می‌پردازیم.

تقویت سیستم صوتی ماشین

روش‌های تقویت و ارتقاء سیستم صوتی ماشین

جایگزین کردن گیرنده جدید به جای فابریک

از ساده‌ترین روش‌ها برای تقویت سیستم صوتی ماشین می‌توان به تعویض گیرنده‌های فابریک اشاره کرد. این مدل از گیرنده‌ها از کیفیت بالایی برخوردار می‌باشد. در صورت تعویض باندهای کارخانه‌ای، باندهایی با همان اندازه انتخاب کنید. تا بتوانید به راحتی باندهای جدید را جایگزین آن‌ها کرده و قسمت‌های قدیمی را جدا کنید.

خواندن  کاملترین راهنمای خرید اکو آمپلی فایر اهمی ولتی

کیفیت صدا به آنالوگ DAC بستگی دارد. این مدل، سیگنال‌ها را از دستگاه شما گرفته و سپس آن‌ها را تبدیل به صدا می‌کند‌. هر چه جنس این قطعه بهتر باشد، به همان اندازه امکان پخش جزئیات را به شما می‌دهد. برای افزایش وضوح موسیقی و ایجاد ضربان بیس می‌توانید ساب ووفر نصب کنید.

استفاده نکردن از فایل AUX  و جایگزین کردن بهترین اتصال

از دیگر روش‌های تقویت سیستم صوتی ماشین، نحوه اتصال تلفن‌های همراه به گیرنده‌های خودرو می‌باشد.استفاده از فایل AUX سبب ایجاد تغییر در صدا و افت سیگنال می‌شود.

همچنین این دو مورد، میزان نویز موجود در گیرنده را افزایش می‌دهند. امروزه تکنولوژی جدید این امر را برای شما مهیا کرده تا از طریق بلوتوث به استریوی اتومبیل خود متصل شوید. اما با این حال، این گزینه نیز محدودیت‌هایی برای شما ایجاد خواهد کرد. در نهایت اگر قصد استفاده از این کابل را دارید؛ بهتر است کمی بیشتر هزینه کرده و کابل جدید و با کیفیت‌تری را تهیه کنید.

تقویت سیستم صوتی ماشین

بهره‌گیری از فایل‌های صوتی با کیفیت

از عوامل موثر در بی کیفیت شدن سیستم صوتی ماشین، می‌توان به منبع صدای بی کیفیت اشاره کرد. استفاده از  ADC  می‌تواند تاثیر ویژه‌ای بر روی کیفیت فایل‌های صوتی بگذارد. برخورداری از موسیقی فراوان در قالب یک مجموعه، موجب کاهش کیفیت صدا می‌شود. زیرا پخش صوتی، جزئیات لازم برای باز پس گیری کیفیت صدا را از دست می‌دهد.

هر چه فایل‌ها فشرده تر باشد؛ به همان اندازه میزان کیفیت صدا نیز کاهش می‌یابد استفاده از این فایل، باعث نازک شدن صدا می‌شود. برای تقویت فایل صوتی می‌توانید از فایل‌های کیفیت بالا و با وضوح بیشتر استفاده کنید.

افزودن قطعات تقویت کننده

از مناسب‌ترین روش‌ها، برای تقویت سیستم صوتی می‌توان، سرمایه گذاری روی قطعات تقویت کننده صدا را در نظر گرفت. استفاده از آمپلی فایر  و سایر قطعات به طور کلی در مقایسه با روش‌هایی مانند تعویض بلندگو از هزینه بیشتری برخوردار می‌باشد.

خواندن  آیا بلندگوهای سقفی مناسب برای استفاده در منازل و فضاهای تجاری هستند؟

افزودن تقویت کننده، بیشتر از قطعات داخلی برای گیرنده‌های شما، انرژی تولید خواهد کرد. در این میان شما می‌توانید با بهره‌گیری از تقویت کننده دو کاناله، به صورت همزمان نیاز بلندگوهای خود را تامین کنید. از طرف دیگر کانال اختصاصی برای تامین انرژی ساب ووفر دارید. ساب ووفر برای نتیجه‌گیری مناسب، نیاز به انرژی زیاد داشته که این برق از طریق توییتر و ووفر فرستاده می‌شود.

تقویت سیستم صوتی ماشین

استفاده از اکولایزر در سیستم صوتی ماشین

تمامی افراد به خصوص ماشین بازان می‌دانند برای شنیدن صدای واضح و بلند، داشتن تجهیزات گران قیمت در سیستم صوتی ماشین کافی نبوده و باید از اکولایزر استفاده شود. این قطعه تاثیر بسزایی در زمینه ارتقاء صدا داشته که برای تنظیم صدا در سه پارامتر  HIGHT بالا،  MID میانه و  low پایین، مناسب می‌باشد.

کاهش پارازیت در سیستم صوتی ماشین

فضای داخلی ماشین به هیچ عنوان قابل مقایسه با فضای خانه نمی‌باشد. پارازیت و سرو صدای جاده، مانع از لذت بردن از آهنگ مورد علاقه‌تان می‌شود.اما امروزه با ارائه روش‌های مختلف و استفاده از مواد خنثی می‌توانید تا حدی پارازیت را کاهش دهید. از جمله روش‌های موثر دیگر می‌توان به استفاده از مواد عایق صدا و کف‌های اسپرت اشاره کرد. استفاده از ورق عایق در فضاهای خالی اتومبیل، سبب بهبود عملکرد سیستم صوتی ماشین می‌شود.

اکولایزر

آموزش گام به گام نحوه وصل کردن تقویت کننده در سیستم صوتی ماشین

مرحله اول / جدا کردن باتری :

نخستین گام برای نصب تقویت کننده بر روی سیستم صوتی ماشین، جدا کردن باتری از ماشین می‌باشد. ابتدا ماشین خود را در فضایی صاف با استفاده از ترمز دستی پارک کنید. در ادامه باتری را جدا کنید.

مرحله دوم / نصب آمپلی فایر :

در این مرحله باید مکان نصب آمپلی فایر را در سیستم صوتی ماشین انتخاب کنید. سیستم صوتی ماشین باید در مکان مناسب نصب شود. از فضاهای مناسب برای نصب آمپلی فایر، می‌توان به زیر صندلی، در صندوق  عقب و درب طرف مسافر اشاره کرد.

خواندن  آکوستیک چیست؟( و اهمیت اکوستیک)

مرحله سوم / نصب سیستم برق و نگهدارنده فیوز :

در این قسمت باید سیم برق را از طریق فایروال ماشین به سمت تقویت کننده هدایت کنید. اگر سیم برق شما از نگهدارنده برخوردار می‌باشد. نیازی به انجام این مرحله ندارید. اما در غیر این صورت، باید محلی برای نصب باتری انتخاب کنید. در ادامه می‌توانید نگهدارنده را با پیچ محکم کنید.

مرحله چهارم / اتصال سیم برق :

ابتدا سیم برق را به ترمینال مثبت وصل کنید و سپس برای پایه نصب شده، انتهای حلقه را در انتهای کابل قرار دهید. حلقه را بر روی پیچ و مهره ترمینال قرار داده و در ادامه باتری را عوض کنید.

مرحله پنجم / وصل کردن سیم زمین :

برای اجرای این مرحله بر روی سیستم صوتی ماشین، ابتدا باید نزدیکترین قاب فلزی به تقویت کننده را پیدا کنید. اگر قابی پیدا نکردید می‌توانید  بر روی یکی از  آن‌ها سوراخ ایجاد کنید.

مرحله ششم / اتصال RCA  ، بلندگو و آداپتورها :

در این مرحله، هدایت کننده‌ها را به پشت واحد استریو خود وصل کنید. اگر واحد اصلی خروجی روشن از راه دور نداشته باشد؛ باید سیم را به خروجی فیوز شده در سیم برق وصل کنید.

مرحله هفتم / روشن کردن و تست تقویت کننده :

در مرحله پایانی، ابتدا ماشین را روشن کرده و سپس رادیو را روشن کنید. سپس چراغ برق را چک کرده و صدای موسیقی را زیاد کنید و مطمئن شوید که صدا از تمامی بلندگو‌ها پخش می‌شود.

تقویت سیستم صوتی ماشین

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم تا حد امکان به صورت ساده مراحل تقویت سیستم صوتی ماشین را برایتان توضیح دهیم. شما عزیزان میتوانید با مراجعه به بخش اخبار و مقالات سایت از دیگر مطالب ما بهره مند شوید.

4 دیدگاه در “چگونه صدای سیستم صوتی ماشین را تقویت کنیم؟

 1. امین گفت:

  سلام من نتونستم از طریق گوشی وصل بشم،میخواستم بدونم راه خاصی برای اتصال به گوشی داره؟

  1. manager.kh گفت:

   پس از اینکه برد راه اندازی شود، بلوتوث آن توسط دستگاه‌هایی که در محدوده دستگاه قرار گرفته باشند، قابل شناسایی خواهد بود.

 2. مهرداد گفت:

  ممنون از اطلاعات خوبتون برای خرید اکوآمپلی فایر چیکار کنم؟

  1. manager.kh گفت:

   ممنون از شما .با شماره 09123454501 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *