مقالات

مقایسه باند اکتیو و پسیو + تفاوت ها و کاربرد ها

خرید باند اکتیو

مقایسه باند اکتیو و پسیو کار چندان سختی نیست، تنها باید کمی اطلاعات و دانش فنی خود را در این زمینه افزایش دهید. متأسفانه برخی ممکن است به مزایا و معایب این دو و ویژگی‌هایی که دارند آشنا نباشند و بعد از انتخاب هرکدام، دچار احساس نارضایتی شوند که به همین خاطر، ما در ادامه قصد داریم در مورد ویژگی‌ها و کاربرد هرکدام صحبت کنیم تا شما بتوانید خود به مقایسه این دو بپردازید.

 

خرید باند اکتیو

 

خرید بلندگوی دستی با بالاترین کیفیت از اکو نوآهنگ: بلند گوی دستی

 

معرفی باند اکتیو

قبل از پرداختن به مقایسه باند اکتیو و پسیو باید به معرفی هرکدام به صورت اجمالی بپردازیم. به همین دلیل از باند اکتیو شروع می‌کنیم. این باند درون خود یک آمپلی فایر دارد و عمدتاً در سیستم‌های pa‏، بلوتوثی، ساب ووفر و ….این باند را می‌توان جستجو کرد. این نوع بلندگو را نمی‌توان به راحتی با کیفیت بالا پیدا  کرد و یکی از دغدغه‌های اصلی خریداران همین موضوع است. کراس اور (Cross Over) و ووفر و توییتر از جمله اجزای تشکیل دهنده این باند به شمار می‌آیند. کراس اوور یک نوع قطعه الکترونیکی است که جزء اجزای اصلی محسوب می‌شود که به آن تفکیک کننده هم گفته می‎شود و در این بین، آمپلی فایر هم یکی دیگر از اجزای این باند است که قطعات دیگری را درون خود جای می‌دهد. در این بین، ووفر و توییتر هم یکی دیگر از اجزای تشکیل دهنده است که می توان در مورد آن صحبت کرد. هرچقدر ووفر و توییتر بزرگ‎تر باشد طبیعتاً صدای بم و قوی‌تری را به وجود می‌آورد.

 

خواندن  راهنمای خرید میکروفون بی‌سیم برای یوتیوب

 

 

معرفی باند پسیو

همان‌طور که گفته شد برای مقایسه باند اکتیو و باند پسیو باید به معرفی هرکدام به صورت مجزا بپردازیم. باند پسیو (passive) درون خود دارای آمپلی فایر نیست و توسط یک عدد سیم نیروی مورد نیاز را از یک امپلی فایر خارجی دریافت می‌کند و قطعاً این خود یکی از تفاوت‎های اصلی به شمار می‌آید که با باند اکتیو دارد. این نوع باند ساختاری بسیار معمولی دارد و معمولاً در هنگام خرید انواع اسپیکر شما این باند را انتخاب می‌کنید. شما این اختیار را دارید که این باند را روی سقف، دیوار و هرکجای دیگری به راحتی نصب کنید و به همین دلیل، امروزه در مجتمع‌های خارجی به شدت مورد استفاده و استقبال قرار می‌گیرد.

 

 

 

باند اکتیو و پسیو از لحاظ وزن و نحوه جابجایی

باند اکتیو به خاطر داشتن آمپلی فایر وزن بیشتری دارد و در برخی از موارد ممکن است وزن بسیار بالایی را شاهد باشید که به همین دلیل، جابجایی باند اکتیو در شرایطی بسیار سخت است. در صورتی که باند پسیو به خاطر نداشتن آمپلی فایر وزن کم‌تری هم دارد و به همین علت، حمل و جابجایی این نوع باند بسیار کار ساده‌ای به نظر می‌رسد. به دلیل اینکه جابجایی باند یکی از آپشن مهم برای کاربرد آن است، امروزه باندهای پسیو کاربرد به مراتب بالاتری دارند.

 

 

خرید باند اکتیو

خرید بلندگوی شیپوری با ارزان ترین قیمت از اکو نوآهنگ: بلندگوی شیپوری

 

باند اکتیو و پسیو براساس بروزرسانی

حقیقت ماجرا این است که بروزرسانی باند پسیو نسبت به باند اکتیو راحت‌تر است. در مواردی هم شاید باند اکتیو را نتوان حتی بروزرسانی کرد. برای باند پسیو تنها کاری که باید بکنید این است که آمپلی فایر قوی‌تری را تهیه کنید. در مواردی هم مشاده شده است که یافتن یک آمپلی فایر برای باند اکتیو بسیار ساخت است و به همین دلیل دارندگان این باند از بروزرسانی آن صرف نظر می‌کنند. همیشه سازندگان باند اکتیو بهترین و بروزترین آمپلی فایر را انتخاب می‌کنند و اگر تقویت کننده دچار خرابی شود، معمولاً برای تعمیر آن باید تعمیرکار کاملاً جعبه باند را باز کند تا بتواند به تعویض قطعه بپردازد و در مواردی هم ممکن است که بلندگو قیمت بالایی داشته باشد و به همین دلیل، شما باید اینکار را به تعمیرکاری ماهر بسپارید که بدون آسیب بتواند جعبه را باز کند. با این حساب در بررسی مقایسه باند اکتیو و پسیو شما باید به این موضوع هم توجه کنید.

 

خواندن  نحوه نصب بلندگو سقفی

 

 

باند اکتیو و پسیو از لحاظ کیفیت صدای نهایی

اینکه باند پسیو چه اجزایی داشته باشد را شما خود می‌توانید مشخص کنید و اگر بتوانید آمپلی فایر مناسبی را خریداری کنید و هماهنگی اجزاء با یکدیگر خوب باشد، قطعاً روی کیفیت صدای نهایی هم بی‌تأثیر نخواهد بود. در صورتی که باند اکتیو خود دارای آمپلی فایر است و همان‌طور که گفته شد به سختی می‌توانید یک باند باکیفیت اکتیو را پیدا و خریداری کنید.

 

 

 

باند اکتیو و پسیو از لحاظ کارایی بدون سیم

در هنگام مقایسه باند اکتیو و پسیو باید این نکته را به خاطر داشته باشید که از لحاظ برقرار ارتباط بون سیم، دستگاه‌ها در چه حالتی می‌توانند قرار بگیرند. باند اکتیو می‌تواند سیگنال‌ها را بدون سیم ارسال کند و اگر شما قرار است که تنها از بلوتوث و وای فای استفاده کنید، قطعاً باند اکتیو گزینه مناسب‌تری به شمار می‌آید. در صورتی که باند پسیو با اتصال سیم به بلندگو کارایی خود را به رخ می‌کشد و دستگاه باید به پریز برق برای اتصال راحت نزدیک باشد.

 

 

خرید باند اکتیو

خرید باند اکو با بهترین کیفیت از اکو نوآهنگ: باند اکو

 

باند اکتیو بهتر است یا باند پسیو؟

با توجه به مقایسه باند اکتیو و پسیو سؤالی که پیش می‌آید این است که کدام یک بهتر است؟ موقعیت کاربردی و مکانی مشخص می‌کند که کدام یک برای شما می‌تواند مناسب باشد. تطابق امپدانس یکی از مواردی است که مشخص می‌کند کدام یک برای شما بهتر است. اینکه چه میزان تعداد کانال خالی و پاور میکس در اختیار دارید، مشخص می‌کند که چه تعداد بلندگو می‌تواند مورد نیاز باشد. زمانی که امپدانس تطبیق داشته باشد شما می‌توانید از باند پسیو استفاده کنید. در صورتی که شما از طریق کابل می‌توانید باند اکتیو را به راحتی به میکسر وصل کرده و از دیگر باندها استفاده کنید. همان‌طور که گفته شد باند اکتیو به سیم‌کشی نیازی ندارد و به همین دلیل، کمترین تداخل را می‌توان انتظار داشت. باند اکتیو از جمله باندهایی است که ورودی فلش دارد و با تکنولوژی بلوتوث هم بیگانه نیست و این یک آپشن برای برای استفاده از باند اکتیو به حساب می‌آید. موقعیت مکانی به این دلیل نقش مهمی را ایفا می‌کند که باند اکتیو به راحتی به برق شهر هم وصل می‌شود، در صورتی که برای استفاده از باند پسیو شما به آمپلی فایر نیاز دارید؛ همچنین در صورتی خرابی باند پسیو هزینه تعمیر آن نسبت به باند اکتیو به مراتب کمتر است. با این تفاسیر شما خود باید تصمیم بگیرید که کدام یک می‌تواند، برای استفاده مناسب باشد.

 

خواندن  مقایسه بهترین میکروفون‌های بیسیم سال 2024

 

 

سخن پایانی

به مقایسه باند اکتیو و پسیو به صورت مختصر ولی مفید به گونه‌ای که خارج از حوصله کاربر نباشد پرداختیم. همان‌طور که گفته شد، نوع کاربردی و موقعیت مکانی مشخص می‌کند که شما به کدام باند نیاز دارید. متأسفانه برخی بدون دانش و آگاهی به خرید هرکدام اقدام می‌کنند و بعد از مدتی از خرید خود نهایت عدم رضایت را دارند. اکو نوآهنگ بهترین مجموعه برای خرید با کیفیت‌ترین سیستم‌های صوتی با قیمت مناسب است که می‌توانیم به شما عزیزان پیشنهاد دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *