مقالات

نقش آمپلی فایر در تقویت صدا

خرید امپلی فایر

برای تقویت صدا که در محیط‌های مختلف پخش می‌شود از انواع  اکو آمپلی فایر استفاده می‌شود. از آمپلی فایر می‌توان برای افزایش دقت و کیفیت صدا استفاده کرد. حتی از انواع آمپلی فایر برای خودرو استفاده می‌شود و می‌توانند تا حد بسیار زیادی توان پخش را افزایش دهند. در محیط‌های مختلفی که از سیستم صوتی استفاده می‌شود می‌توان از انواع آمپلی فایر برای تقویت صدا بهره برد. برای اطلاع بیشتر درباره نقش آمپلی فایر در تقویت صدا با اکو نوآهنگ همراه شوید.

آمپلی فایر چگونه باعث تقویت صدا می‌شود؟

خرید امپلی فایر

اگر بخواهیم استفاده از آمپلی فایر در خودرو را توصیح دهیم می‌توانیم بگوییم خروجی صدای رادیو پخش‌هایی که در خودرو به کار می‌روند ۲۰ وات است. باندهایی که روی خودرو نصب می‌شوند می‌توانند توان بیشتری را تحمل کند که اکثراً بین ۵۰ تا ۱۵۰RMSاست. زمانی که باندها به صورت مستقیم به رادیو پخش متصل می‌شوند شما می‌توانید تنها از ۲۰ واحد حقیقی توان باند استفاده کنید. این مورد باعث می‌شود که کیفیت صدا و قدرت صدا در هنگام پخش از باند کاهش پیدا کند. اگر بخواهیم این صدا تقویت پیدا کند می‌توانیم از انواع آمپلی فایر استفاده کنیم. آمپلی فایرها توان پخش صدا را افزایش می‌دهند و این وابسته به راه اندازی و نصب دقیق آنها با سیم‌کشی‌های مخصوص است. این سیم‌کشی‌ها در سیستم صوتی انجام می‌شوند.

در سیستم‌های صوتی دیگری نیز که از باندهای مختلف برای پخش صدا استفاده می‌شود می‌توان با سیم کشی مناسب از انواع آمپلی فایر برای تقویت صدا استفاده کرد. آمپلی فایر سیگنال‌های خروجی را به سیگنال‌هایی با ولتاژ بالا تبدیل می‌کند. به این صورت این قطعه می‌تواند تاثیر زیادی در افزایش کیفیت صدای پخش شده داشته باشد.

انواع آمپلی فایر

آمپلی فایرهایی که در سیستم‌های صوتی به کار می‌روند انواع مختلفی دارند. بر اساس کانال می‌توان آنها را به آمپلی فایرهای تک کانال، دو کانال، ۴ کانال، ۵ و ۶ کانال تقسیم کرد.

آمپلی فایر مونو ( تک کانال )

برای راه اندازی ساب ووفر می‌توان از آمپلی فایرهای مونو استفاده کرد. این نوع آمپلی فایر فرکانس صدای مناسب را برای ساب به وجود می‌آورد و برای راه‌اندازی یک یا دو عدد ساب مناسب است.

آمپلی فایر دو کانال

از آمپلی فایرهای دو کانال برای راه‌اندازی یک جفت باند استفاده می‌کنند. در صورتی که یک نفر بخواهد با هزینه کمتری ساب ووفر را راه اندازی کند، می‌تواند از آمپلی فایر دو کانال نیز استفاده کند. این نوع آمپلی فایر فیلترهای مناسبی دارد که می‌تواند به راحتی یک صدای بالا را به وجود آورد.

آمپلی فایر چهار کانال

این نوع آمپلی فایر دارای تنظیمات جداگانه برای هر دو کانال است و کاربر می‌تواند برای راه‌اندازی دو جفت باند از آنها استفاده کند. از این آمپلی فایر می‌توان برای راه‌اندازی یک جفت باند به همراه یک ساب ووفر یا یک جفت میدرنج و سوپرتیوتر استفاده کرد. این آمپلی فایرها کانال همانند نوع دو کانال  تنظیمات مناسبی برای بلندگوها  دارند. از آنجایی که این آمپلی فایرها قدرت خوبی برای راه‌اندازی ساب ووفر دارند در بسیاری از خودروها می‌توان برای پخش صدای بالا از آنها استفاده کرد.

آمپلی فایر پنج کانال

این نوع آمپلی فایر برای افرادی طراحی شده‌اند که می‌خواهند از یک بلندگو در استیج جلو و عقب و از یک ساب ووفر به طور مجزا استفاده کنند. این مورد در خودرو بسیار به کار می‌رود. این آمپلی فایرها تنظیمات کاملی دارند و در آنها یک کانال مونو برای راه‌اندازی ساب ومفر استفاده می‌شود. با استفاده از این نوع آمپلی فایر می‌توانید صدای بسیار بالایی ایجاد کنید.

آمپلی فایر شش کانال

اینو آمپلی فایر در سیستم‌هایی استفاده می‌شود که در آنها تعداد زیادی از قطعات وجود دارند. اگر یک نفر بخواهد از سه جفت باند یا تعداد زیادی میدرنج استفاده کند باید از آمپلی فایرهای ۶ کانال کمک بگیرد. این آمپلی فایر توانایی راه‌اندازی یک سیستم قوی صوتی را دارد.

انواع آمپلی فایر بر اساس نوع کارکرد

خرید امپلی فایر

آمپلی فایرها بر اساس نوع کارکرد خود نیز به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. این محصولات گاهی به عنوان تقویت کننده جریان استفاده می‌شوند. در این حالت جریان‌های ورودی توسط آمپلی فایر افزایش پیدا می‌کند و با آمپدانس ورودی کم و آمپلاس خروجی بالا مشخص می‌شوند. از انواع دیگر آنها می‌توان به تقویت کننده ولتاژ اشاره کرد. این نوع آمپلی فایر ولتاژ‌های پایین را به ولتاژ بالا تبدیل می‌کنند و با آمپدانس ورودی بالا و آمپدانس خروجی کم مشخص می‌شوند. برخی از آمپلی فایرها نیز برای تقویت جریان خروجی با توجه به تغییر ولتاژ ورودی استفاده می‌شوند. از انواع دیگر آنها می‌توان به تقویت کننده ترانسفورماتور‌ها نیز اشاره کرد. این مورد تقویت ولتاژ خروجی را با توجه به تغییر جریان انجام می‌دهد. به طور کلی همه این آمپلی فایرها باعث افزایش کیفیت و صدای نهایی پخش شده از باند می‌شوند.

آمپلی فایر چگونه باعث عدم افت صدا می‌شود؟

زمانی که یک آمپلی فایر با تعداد کانال‌های گوناگون در یک سیستم صوتی قرار می‌گیرد باعث افزایش ولتاژ و جریان یک سیگنال می‌شود که از افت صدا جلوگیری می‌کند. سیم کشی آمپلی فایر در سیستم صوتی باید با دقت بسیار بالا و توسط یک متخصص انجام شود. در صورتی که شما از یک آمپلی فایر مناسب با توجه به سیستم صوتی خود استفاده کنید عدم افت صدا در آن ایجاد نخواهد شد.

سخن پایانی

همانطور که در این مطلب توضیح دادیم با استفاده از انواع آمپلی فایر می‌توانیم باعث تقویت صدا در سیستم‌های صوتی شویم. این تجهیزات که در انواع مختلفی تولید می‌شوند قابلیت استفاده در انواع سیستم صوتی را دارند. با استفاده از انواع آمپلی فایر می‌توانیم از افت صدا جلوگیری کنیم و سیگنال‌های خروجی را با جریان و ولتاژ بالا پخش کنیم. برای خرید انواع آمپلی فایر باید به نکات مختلفی توجه کنید تا این محصول با کیفیت بالا به دست شما برسد. پیش از خرید خود می‌توانید از یک مشاوره برخوردار شوید تا بتوانید با توجه به سیستم صوتی خود بهترین نوع آمپلی فایر را انتخاب کنید. برای خرید آمپلی فایر اهمی ولتی و خرید آمپلی فایر ماشین می‌توانید از مجموعه اکونوآهنگ کمک بگیرید

سوالات متداول

نقش آمپلی فایر چیست؟

نقش آمپلی فایر در یک سیستم صوتی تقویت و افزایش ولتاژ و جریان سیگنال‌های پخش صوت است.

برای راه‌اندازی یک سیستم خودرو از چه آمپلی فایری استفاده کنیم؟

با توجه به تعداد باندهایی که در سیستم صوتی خودرو استفاده می‌شود می‌توان از انواع آمپلی فایرهای ۲، ۴ یا ۶ کانال استفاده کرد.

خواندن  تفاوت آمپلی فایر اهمی و ولتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *